Види, періоди, етапи реабілітації Meddoc

13.04.2017

Види, періоди, етапи реабілітації | Meddoc

Види, періоди, етапи реабілітації

Види, періоди, етапи реабілітації Meddoc

Реабілітацію поділяють на три взаємопов’язаних види:

1. Медична реабилиатция — фундамент реабілітаційного процесу. Від її ефективності залежить використання подальших видів реабілітації, їх тривалість і обсяг. Цей вид реабілітації спрямований на відновлення здоров’я, ліквідацію патологічного процесу, попередження ускладнень, відновлення або часткову компенсацію порушених функцій, протидію інвалідності, підготовку тих, які одужують та інвалідів до побутових і трудових навантажень. У переважній більшості реабілітація завершується в медичних закладах.

Складовою і невід’ємною частиною медичної реабілітації є ФІЗИЧНА реабілітація завданням якої є: мобілізація сил організму, активізація захисних і пристосувальних механізмів, попередження ускладнень, прискорення відновлення функцій різних органів і систем, скорочення строків клінічного і функціонального відновлення, адаптація до фізичних навантажень, відновлення працездатності.

Одночасно проводиться психологічна підготовка пацієнта до подолання труднощів, пов’язаних з хворобою і можливими наслідками до необхідної перекваліфікації. Ця підготовка передує трудотерапії, яка починається під час медичної реабілітації.

2. Соціальна або побутова реабілітація — державно-громадські дії, які спрямовані на повернення особи до активного життя та праці, правова і матеріальна захист її існування. Відповідними фахівцями проводяться заходи щодо відновлення соціального статусу особи шляхом організації активного способу життя, відновлення ослаблених або втрачених соціальних зв’язків, створення морально-психологічного комфорту в сім’ї та на роботі, забезпечення культурних потреб людини, відпочинку, занять спортом.

Основною метою для важкохворих є розвиток навичок самообслуговування. У цьому процесі великого значення набуває спільна робота реабілітолога, фахівця з працетерапії та психолога. Своїми діями вони готують пацієнта до користування стандартними або спеціально розробленими пристроями, які полегшують самообслуговування. Вирішення матеріальних питань юристами, працівниками житлово-комунальної сфери, соціологами дає можливість інваліду зберегти свою особистість і не відчувати себе поза суспільством.

3. Професійна (виробнича) реабілітація — це підготовка пацієнта до праці. Її реалізація залежить від характеру та перебігу хвороби, функціонального стану і фізичної можливості хворого, його професії, кваліфікації, стажу роботи, посади, умов праці та бажання стати до роботи.

медичної реабілітації розрізняють два періоди: лікарняний та послебольничный

I етап реабілітації — лікарняний (стаціонарний) — починається в лікарні, де після встановлення діагнозу лікар складає хворому програму реабілітації. Вона містить терапевтичні або хірургічні методи лікування, спрямовані на ліквідацію або зменшення активності патологічного процесу, попередження ускладнень, розвиток тимчасових або постійних компенсацій, відновлення функцій органів і систем уражених хворобою, поступову фізичну активізацію пацієнта. На цьому етапі в обновляющем лікуванні застосовують лікувальну фізичну культуру, лікувальний масаж, засоби фізіотерапії, елементи трудотерапії. При закінченні цього етапу проводять контроль за фізичним станом пацієнта і подальшу корекцію реабілітаційних заходів.

ІІ етап реабілітації — поліклінічний або реабілітаційний, санаторний починається після виписки із стаціонару, в поліклініці, реабілітаційному центрі, санаторії в умовах поліпшення і стабілізації стану пацієнта, при значному розширенні рухової активності. На цьому етапі використовуються всі засоби фізичної реабілітації, проводиться підготовка людини до трудової діяльності, а інваліди опановують пристроями до самообслуговування. По закінченню II періоду пацієнти проходять всебічне обстеження в кінці якого надається висновок щодо їх функціональних можливостей і готовності до праці. Людина або повертається на своє робоче місце, або стає до роботи з меншими фізичними і психічними навантаженнями. При значних залишкових функціональних порушеннях і анатомічних дефектах пацієнтам пропонують перекваліфікацію.

ІІІ етап реабілітації — диспансерний. Основною метою цього етапу є нагляд за пацієнтом, підтримка і поліпшення його фізичного стану і працездатності в процесі життя.

На всіх етапах реабілітації, особливо на ІІ — ІІІ, велика роль відведена роботі психологів, педагогів, соціологів, юристів, спрямованої на адаптацію людини до того стану, в якому вона опинилася, вирішення питань професійної працездатності, працевлаштування і т. д. незалежно від етапу реабілітації з пацієнтами постійно працюють реабілітологи, які коректують програму з урахуванням досягнутого ефекту.

Отже, принципова схема сучасної медичної реабілітації виглядає так: лікарня — поліклініка (реабілітаційний центр, санаторій) — диспансер.

Короткий опис статті: методи медичної реабілітації Медичний портал про здоров’я і медицині

Джерело:
Види, періоди, етапи реабілітації | Meddoc

Також ви можете прочитати